Menu

Kyle Montgomery

Forum Replies Created

Viewing 7 replies - 16 through 22 (of 22 total)
  • Author
    Replies
  • in reply to: Sluggish 98 Civic Lx #483191
    Kyle MontgomeryKyle Montgomery
    Participant

      Ok so I finally got a day off when it was nice out to work on the car. It was off on the crankshaft. I got everything aligned and got it back on. The aggressive jerking of the car has stopped but it still has this growl/spudder when you hit the gas and it goes on up until 4k or so.

      Also, is their a size difference in the tensioner pulley between a 98 civic non vtec and a 99 civic vtec?

      in reply to: Explain Gear and Combustion ratio. #480014
      Kyle MontgomeryKyle Montgomery
      Participant

        Ok, I think I understand now or at least a lot better then I did before. Thank you very much! :cheer:

        in reply to: Explain Gear and Combustion ratio. #479486
        Kyle MontgomeryKyle Montgomery
        Participant

          Ok, I think I understand now or at least a lot better then I did before. Thank you very much! :cheer:

          in reply to: Explain Gear and Combustion ratio. #479908
          Kyle MontgomeryKyle Montgomery
          Participant

            Thank you this is very helpful. But how did you come up with these first set of numbers? I understand the second set of numbers being the new gears that you got but the first numbers came outta no where lol. : D

            BEFORE:
            1st gear = 3.38 x 3.31 = 11.18
            2nd gear = 2.00 x 3.31 = 6.62
            3rd gear = 1.32 x 3.31 = 4.37
            4th gear = 1.00 x 3.31 = 3.31
            5th gear = 0.68 x 3.31 = 2.25

            AFTER:
            1st gear = 3.38 x 4.10 = 13.86
            2nd gear = 2.00 x 4.10 = 8.20
            3rd gear = 1.32 x 4.10 = 5.41
            4th gear = 1.00 x 4.10 = 4.10
            5th gear = 0.68 x 4.10 = 2.79

            in reply to: Explain Gear and Combustion ratio. #479387
            Kyle MontgomeryKyle Montgomery
            Participant

              Thank you this is very helpful. But how did you come up with these first set of numbers? I understand the second set of numbers being the new gears that you got but the first numbers came outta no where lol. : D

              BEFORE:
              1st gear = 3.38 x 3.31 = 11.18
              2nd gear = 2.00 x 3.31 = 6.62
              3rd gear = 1.32 x 3.31 = 4.37
              4th gear = 1.00 x 3.31 = 3.31
              5th gear = 0.68 x 3.31 = 2.25

              AFTER:
              1st gear = 3.38 x 4.10 = 13.86
              2nd gear = 2.00 x 4.10 = 8.20
              3rd gear = 1.32 x 4.10 = 5.41
              4th gear = 1.00 x 4.10 = 4.10
              5th gear = 0.68 x 4.10 = 2.79

              in reply to: Sluggish 98 Civic Lx #474624
              Kyle MontgomeryKyle Montgomery
              Participant

                Ok I will try that and see if I can find anything. Thank You! : D

                in reply to: Sluggish 98 Civic Lx #474869
                Kyle MontgomeryKyle Montgomery
                Participant

                  Ok I will try that and see if I can find anything. Thank You! : D

                Viewing 7 replies - 16 through 22 (of 22 total)
                Loading…